Średniowiecze było ekscytującym okresem, pełnym przemian i inwencji. To stwierdzenie jest wyjątkowo prawdziwe w odniesieniu do Szampanii, rejonu na północy Francji. Znajdujące się tam miasto Troyes było siedzibą władzy politycznej, tętniącym życiem ośrodkiem handlowym, jak również przyczyniło się ono rozwoju artystycznego i kulturalnego tamtego okresu. Pomimo wojen, plag oraz pożarów, które niemalże zniszczyły całe miasto, Troyes przetrwało jako ostoja cywilizacji w tym niepewnym świecie.

Troyes było długoletnią siedzibą władz kościelnych, dlatego to właśnie w tym mieście stanął prawdziwy cud średniowiecznej architektury, Katedra św. Piotra i Pawła. Choć budowa świątyni rozpoczęła się z początkiem XIII wieku, na jej ukończenie potrzeba było aż czterech stuleci. Klęski żywiołowe i inne przeciwności losu pojawiały się przez cały okres wznoszenia budowli, jednak szlachta, duchowieństwo oraz chłopi wspólnie pracowali nad ukończeniem tego wspaniałego monumentu.

W grze Troyes gracze kierują wpływowymi rodzinami zamieszkującymi miasto. Każda z nich stara się osiągnąć wysoką pozycję polityczną oraz zbudować dziedzictwo dla swojego rodu, jednocześnie wspierając wznoszenie wielkiej katedry.

Zatrudniaj obywateli w jednej z trzech dziedzin społecznych, dzięki czemu zwiększysz swoje wpływy wśród duchowieństwa, wyróżnisz się na tle szlachty, a także ochronisz miasto przed niespodziewanymi wydarzeniami zagrażającymi miastu! Wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej zasług dla Troyes.

Droga do chwały

Podczas rozgrywki kierowany przez Ciebie ród wspierany jest przez wylosowanego na początku gry słynnego obywatela miasta, którego tożsamość utrzymywana jest w sekrecie do samego końca. Jeśli uda Ci się spełnić cele przypisane tej historycznej postaci, będziesz znacznie bliżej zwycięstwa. Przykładowo: patronat papieża Urbana IV zapewni Ci dodatkową sławę za udział w budowie katedry. Z kolei Tybald II, hrabia Szampanii i pierwszy król Nawarry, doceni Cię za majątek, który uda Ci się uzbierać w trakcie gry. Uznanie w oczach Henryka I, króla Francji, zdobędziesz, walcząc z wszelkiego rodzaju nieszczęściami oraz odpierając wrogów miasta.

Publiczne sprawy w Troyes podzielone są na trzy dziedziny: wojskowość (symbolizowaną kolorem czerwonym), religię (kolor biały) oraz służbę publiczną (kolor żółty). Podczas gry możesz skupić się na zdominowaniu jednej dziedziny kosztem pozostałych, pamiętaj jednak, że jeśli chcesz wygrać, Twoi obywatele muszą być obecni w każdym z obszarów. Na początku gry musisz wysłać każdego ze swoich obywateli do pracy w Pałacu, Rezydencji biskupa albo w Ratuszu. Na początku pierwszej tury każdy z gracza rzuca kośćmi w ilości oraz kolorach odpowiadających liczbie posiadanych obywateli, którzy zostali przydzieleni do pracy w poszczególnych miejscach. Dla przykładu: jeśli posiadasz 3 obywateli w Pałacu, otrzymujesz 3 czerwone kości. Liczba kości oraz wyrzucone na nich wyniki determinują, jakie akcje będziesz mógł przeprowadzić w najbliższej rundzie.

Praca obywateli

Powiedzieć, że życie w średniowieczu było pełne trudności i przeciwności, to spore niedomówienie. Z tego względu, zanim wykonasz jakiekolwiek działania w Troyes, musisz poznać wydarzenia, jakie mogą zagrozić miastu w najbliższej rundzie. Takim wydarzeniem może być Konflikt o sukcesję, który wyrzuci Twoją rodzinę z pałacu, albo Wojna, z którą Ty oraz pozostali gracze musicie sobie poradzić przed wykonaniem jakichkolwiek innych akcji. W wypadku wydarzeń militarnych musisz rzucić określoną liczbą czarnych kości, które reprezentują przeciwników. Następnie musisz wykorzystać swoje własne kości, aby ich pokonać. Możesz używać kości w dowolnym kolorze, jednak czerwone kości, jako że symbolizują pracę Twoich obywateli w sferze wojskowości, mają w tej sytuacji podwójną wartość. Za każdą czarną kość, którą uda Ci się pokonać, otrzymujesz wpływy, ale pamiętaj, że przegrana z wrogami miasta będzie Cię kosztować punkty zwycięstwa.

 

Żółta kość o wartości pięć pokona czarną kość o tej wartości (lub kilka kości o łącznej wartości pięć).
Czerwona kość działa podwójnie.

Po rozpatrzeniu wydarzeń militarnych możesz wysłać swoich obywateli do pracy, wykonując tyle akcji, ile chcesz, do momentu, w którym wykorzystasz wszystkie kości. Twoi obywatele mogą pomóc przy budowie katedry, mogą zaangażować się w rolnictwo, zapewniając Ci więcej denarów, mogą także stawić czoła pozostałym, niemilitarnym wydarzeniom, które przytrafiły się miastu, zdobywającdla Ciebie wpływy i przynosząc punkty zwycięstwa. Obywateli można również zaangażować do akcji związanych z trzy dziedzinami życia w Troyes. Karty Akcji dają graczowi, który je aktywuje, znaczne korzyści; od punktów zwycięstwa i denarów aż po specjalne zdolności, takie jak możliwość zwiększenia wyników na kościach. Aktywowanie karty jest jednak kosztowne, wymaga ono bowiem nie tylko wykorzystania obywatela, ale i wydania odpowiedniej liczby kości i denarów. Zużytych w ten sposób kości nie można wykorzystać do końca rundy.

 

Bogactwo i wpływy

Ekonomia w Troyes jest bardzo napięta. Oprócz tego, że aktywowanie kart akcji wymaga od Ciebie wydania odpowiedniej liczby denarów, musisz także na bieżąca opłacać swoich obywateli. Siła robocza, którą dysponujesz, definiowana jest przez liczbę kości i ich wartość, dlatego nie zawsze będziesz w stanie wykonać pożądane akcje. Jednakże, zawsze możesz wykorzystać denary (o ile jeszcze jakieś posiadasz) oraz swoje wpływy na zakup dodatkowych kości do swojej puli bądź też na zwiększenie wyrzuconych na nich wartości.

 

Gdy używasz kości na wykonanie akcji, niekoniecznie muszą to być kości, którymi rzuciłeś na początku rundy. Jeśli brakuje Ci kości w kolorze, który właśnie jest Ci potrzebny, albo gdy Twoje kości nie mają wystarczająco wysokiej wartości, możesz za denary kupić kości od innych graczy. Miej jednak na uwadze, żę im więcej kości chcesz wykorzystać podczas jednej akcji, tym droższe będą dla Ciebie kości innych graczy. Z kolei jeśli brakuje Ci denarów, ale masz za to wysokie wpływy w mieście, możesz wydać jeden punkt wpływu, aby przerzucić kość, bądź cztery, aby odwrócić kość na jej przeciwną ściankę. Twoje wpływy są również bardzo użyteczne przy rozwijaniu potęgi rodu. Za dwa punkty możesz dodać nowego obywatela do swojej puli, który od kolejnej rundy będzie mógł pracować dla Ciebie, zapewniając Ci denary oraz punkty zwycięstwa.

Poznaj piękno Troyes

Po maksymalnie sześciu rundach Ty i Twoi współgracze musicie podliczyć punkty zwycięstwa, które udało Wam się zdobyć. Oprócz punktów zdobytych za stawianie czoła wydarzeniom i wykonywanie akcji, otrzymasz też punkty za obywateli znajdujących się na odpowiednich polach kart akcji. Pamiętaj też, aby uczestniczyć w budowie katedry, bowiem każdy jej poziom, przy wznoszeniu którego nie pomożesz, zabierze Ci część punktów zwycięstwa. Na koniec wszyscy gracze ujawniają posiadanych patronów, aby sprawdzić, ile chwały zdobyliście za spełnienie ich warunków.

Pomóż Troyes przetrwać zagrożenia i staw czoła wyzwaniom, jakie stawia przed Tobą rozwój średniowiecznego miasta!