Wszystko, co widzimy, skrywa pod sobą coś innego. Zawsze chcemy dostrzec to, co kryje się pod tym, co widzimy.
–René Magritte

Wszystko, co można sobie wyobrazić, jest prawdziwe.
–Pablo Picasso

Karty z wielokrotnie nagradzanej gry Dixit wyraziły do dnia dzisiejszego o wiele więcej, niż tysiąc słów. Ty sam pewnie nie raz udałeś się w podróż dzięki obrazom dżinów, duchów oraz zabawek, które ożyły. Albo być może zanurzyłeś się we wspólnych wspomnieniach, przypominając sobie sytuacje, gdy cały dzień grałeś w gry wideo, obchodziłeś święta z nowym członkiem rodziny, tańczyłeś w śniegu, bądź też poszedłeś na pierwszą randkę przy świecach...

Najnowszy dodatek do gry, Dixit 7: Wizje, zaprasza Cię do ujrzenia nie tylko tego, co widac na pierwszy rzut oka, ale też do odkrycia rzeczy ukrytych między - a nawet i za - wierszami. Prezentujący sztukę francuskiej ilustratorki, Mariny Coudray, Dixit 7: Wizje wygląda całkowicie inaczej, niż jakiekolwiek wcześniejsze rozszerzenie. Stworzone przez artystkę tajemnicze i czarujące obrazy przejawiają silne wpływy sztuki wczesnego XX wieku, od stylu Art déco po surrealizm, nawet jeśli przedstawiają one historie i idee znane od tysiącleci. W sztuce Coudray zauważysz echo takich twórców, jak Picasso, Magritte, Matisse, Escher, a także odwołania do greckich mitów, wierzeń Indian, muzyki popularnej, internetowych memów, jak i wielu, wielu innych rzeczy.

Antyczna treść w modernistycznym wykonaniu

Pośród przepełnionych stylem dzieł, przywołujących na myśl architekturę Nowego Jorku oraz szkło lamp Tiffany, odnajdziesz wiele aluzji do starożytnych mitów oraz ludowych podań. Przykładowo, karta u góry po lewej przedstawia lekkoatletę w stroju charakterystycznym dla starożytnej Grecji, który ściga się z ozdobnym zegarem. Obraz po prawej to z kolei samotna grecka bogini, Artemida, znana ze swych zabójczych strzał. Jednak ilustracja ta zawiera również aluzje do Afrodyty, bogini miłości, która wyłoniła się z morskiej piany. Środkowy obraz przedstawia natomiast mrówkę i konika polnego, bohaterów bajki Ezopa. Zgodnie z tą opowieścią mrówka pracowała niestrudzennie, podczas gdy konik polny śpiewał całe lato. Gdy nadeszła zima, konik umarł z głodu, a mrówka przetrwała. Tu jednak sytuacja jest zupełnie inna: wygląda na to, że konik polny zniewolił mrówkę, by ta pracowała na niego.

Migawki z współczesnego życia

Chociaż siegają w stronę motywów antycznych i ponadczasowych, obrazy Coudray mają też wiele wspólnego z teraźniejszością. Artystka opowiada na nowo historię Narcyza, który zginął przez samouwielbienie, poprzez ukazanie dinozaura robiącego sobie selfie, podczas gdy w tle widać kometę zbliżająca się ku ziemi. Widok dwóch chłopców siedzących i czytających wspólnie książkę zyskuje na znaczeniu, gdy uświadomimy sobie, że to tak naprawdę album rodzinny, a rzucające na nich cień drzewo to drzewo genealogiczne ich międzyrasowej rodziny. Kobieta siedząca na szachownicy to, jak wskazują figury na jej ręce oraz klęczoczy biały rycerz, personifikacja czarnej królowej. Nosi ona współczesną suknię, a jej paznokcie pomalowane są na czerwono, jednak złoty stroik, sandały oraz bransoletki nawiązują do tradycyjnych afrykańskich ozdób, w rezultacie kobieta łaczy w sobie historię i współczesność, mity i rzeczywistość.

Co uda Ci się odkryć?

Dixit 7: Wizje wprowadza do gry kolejne karty, które nie posiadają jednej słusznej interpretacji; zamiast tego oferują one sporo rzeczy do odkrycia, o których można opowiedzieć liczne historie. Nowe karty oferują jeszcze więcej tego, czym gra Dixit podbiła serca fanów na całym świecie.

  • Planowana data premiery: druga połowa października 2016 r.
  • Sugerowana cena detaliczna: 79,95 zł