Drugi sierpnia 1914 roku.

Na rynku małego miasteczka grupka nierozłącznych przyjaciół wciąż jest w szoku po przeczytaniu przytwierdzonego do drzwi ratusza obwieszczenia o mobilizacji. Nagłówki gazet niepokoiły już od kilku tygodni, ale treść ogłoszenia zaskoczyła wszystkich. Nie zdając sobie sprawy z piekła, które ich czeka, mężczyźni przyrzekają sobie, że niezależnie od tego, co się wydarzy, wszyscy wrócą żywi. Niestety rzeczywistość, z którą przyjdzie się im zmierzyć, jest dużo gorsza niż ich najgorsze koszmary.

W 1914 roku informacja o wybuchu wojny zaskoczyła wielu, mimo że światowy ład już od jakiegoś czasu był naruszony. Do walki musieli stanąć zwykli ludzie, którzy zupełnie nie spodziewali się, z jakimi zagrożeniami przyjdzie im się zmierzyć - zrobili po prostu to, co do nich należało i czego od nich oczekiwano. Wiarusi to po części próba zaprezentowania ówczesnych realiów, ale także hołd złożony właśnie takim osobom - podejmującym heroiczną walkę o kraj nie bacząc na konsekwencje.

 
W grze Wiarusi 2-5 uczestników wcielać się będzie w grupę przyjaciół razem ruszających do walki. Ich zadaniem jest zwyciężać kolejne starcia i przeżyć aż do osiągnięcia pokoju. Gracze będą musieli współpracować, aby osiągnąć wyznaczony cel - będą używali ochronnych amuletów, dodawali sobie otuchy przemowami, a gdy któremuś z nich zagrozi jakieś niebezpieczeństwo, gotowi będą wycofać się ze starcia, aby pomóc kompanowi w potrzebie.

 

Mechanika Wiarusów oparta jest na kartach -  zadaniem graczy jest pozbycie się wszystkich, które posiadają na rękach. Jest to nie tylko warunek zwycięstwa, ale także ważny element kolejnych rund: po zakończeniu każdej z nich morale drużyny spada tym szybciej, im więcej kart pozostało na rękach uczestników. Nie maa żadnej możliwości, by je odbudować, a gdy spadnie do zera, gra kończy się przegraną. Uczestnicy muszą na bieżąco analizować, komu należy pomóc i jakich trudności pozbyć się najpierw, aby z jednej strony pozbyć się jak największej liczby kart, z drugiej zaś nie dopuścić do przegrania kolejnych rund - niepokonane zagrożenia i tak do nas wrócą później, więc rozprawienie się ze wszystkimi jest jedyną drogą do podpisania rozejmu i osiągnięcia trwałego pokoju.

Sposób rozgrywania kolejnych partii, specyfika zagrożeń a także kooperacyjny charakter gry nadają Wiarusom klimatu - potrzeba ciągłego dbania o morale i zaangażowanie w los wszystkich uczestników pozwala graczom na rzeczywiste zaangażowanie w rozgrywkę. Poszczególne elementy gry, jak chociażby treść przemów, zachęcają uczestników do korzystania z fabuły, a nawet samodzielnego jej rozbudowywania. To od nas zależy, jak będzie wyglądała rozgrywka.

  • Planowana data premiery: ok. 7 listopada 2016 r.
  • Sugerowana cena detaliczna: 59,95 zł

Podobnie jak literatura i kino, gry są niezaprzeczalnie zaangażowanym medium kulturowym. Nie ma tematów, których nie mogłyby poruszać, choć niektóre z nich są bardziej delikatne niż inne. Życie wiarusów jest jednym z tych delikatniejszych. Projektowaliśmy i ulepszaliśmy tę grę powodowani najwyższym szacunkiem, jaki wzbudziło w nas cierpienie, które znieśli ci żołnierze. W tym poważnym przedsięwzięciu postanowiliśmy skupić się na jednostce, na jej codziennych troskach i lękach. Jedyną wskazywaną przez nas metodą przetrwania jest międzyludzka solidarność, braterstwo i wzajemna pomoc.

Wiarusi dają każdemu graczowi szansę odczuć niektóre z trudności, jakie napotykali żołnierze w okopach. Gra nie przedstawia pełnego obrazu wojny, ale narastające wokół stołu emocje i tak często mogą być bardzo silne.

Droga do zwycięstwa może wydawać się trudna, ale nie traćcie odwagi – nie ustępujcie, a przetrwacie wielką wojnę!

Niektóre z postaci przedstawionych w grze rzeczywiście istniały. Niektóre są przodkami ludzi, którzy pracowali nad tą grą. Gra Wiarusi to hołd złożony wszystkim ludziom, którzy żyli w tych tragicznych czasach.

- Nota intencyjna od autorów